DSC 01626 marca obchodzimy Dzień Olimpijczyka. Tego dnia dziękujemy sportowcom za ciężką pracę, wysiłek, walkę, zaangażowanie, ogromne emocje oraz promocję olimpijskich wartości i idei.

W Szkole Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu w hali sportowej odbył się Apel Olimpijski, podczas którego obecni byli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Uroczystość rozpoczął taniec z szarfami w kolorach kół olimpijskich wykonany przez uczennice naszej szkoły, które przygotowała Pani Agata Skonieczka. Następnie powitano zaproszonych gości, którymi byli:

▶pan Stanisław Kopeć - Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, Ambasador Miasta Wałcz

▶pan Zdzisław Ryder - Dyrektor COS w Wałczu

▶pan Alfred Mikłaszewicz - Radny Rady Miasta Wałcz, pomysłodawca i twórca Wałeckiej Aleji Gwiazd Sportu

▶pan Ryszard Oborski - kajakarz, złoty medalista MŚ z 1974 z Meksyku w konkurencji K-2 500m oraz z Sofi w konkurencjach K-4 500m i K-4 1000m, olimpijczyk z Montrealu 1976 i Moskwy 1980

▶pan Paweł Łakomy - kajakarz, olimpijczyk z Atlanty 1996 i Sydney 2000, Przewodniczący Rady Sportu w Mieście Wałcz

▶pani Violetta Zbytek - członek kadry narodowej w wioślarstwie na Igrzyska Olimpijskie w Monachium 1972

▶pani Karolina Naja - kajakarka, multimedalistka olimpijska z Londynu 2012, Rio De Janeiro 2016, Tokio 2020, ambasadorka miasta Wałcz.

W słowach, które rozpoczęły apel, Pani Dyrektor Violetta Kamińska podkreśliła jak ważną rolę w naszej placówce odgrywa edukacja olimpijska uczniów.

Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej w Szczecinie, Pan Stanisław Kopeć, przypominał, że 2024 rok jest rokiem szczególnym z kilku powodów.

- Po pierwsze to 100. rocznica debiutu polskich sportowców na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Chamonix w 1924.

- Po drugie mija właśnie 100 lat od zdobycia pierwszych medali olimpijskich podczas Letnich Igrzysk w Paryżu 1924 - srebrnego w kolarstwie torowym w drużynie i brązowego w jeździectwie.

- po trzecie: rok 2024 został bowiem ustanowiony przez sejm RP Rokiem Polskich Olimpijczyków, a także rokiem Kazimierza Wierzyńskiego - poety i złotego medalisty w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury w Amsterdamie w 1928.

Głównym punktem apelu było przeprowadzenie Ceremoniału Olimpijskiego. Licznie zgromadzona społeczność naszej szkoły wysłuchała Apelu i Hymnu Olimpijskiego. Przypomniano także, jak brzmi motto olimpijskie i jakie znaczenie ma flaga olimpijska. Flagę Polskiego Komitetu Olimpijskiego wnieśli uczniowie klasy 7a, zawodnicy UKS VICTORIA Wałcz, posiadacze 1 kółka olimpijskiego: Adam Wankiewicz i Fortunat Łakomy -  medaliści ogólnopolskich zawodów kajakowych w kategorii młodzików. Zapalenie znicza jest jednym z kulminacyjnych, najważniejszych momentów ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Zaszczytu zapalenia znicza dostępują zwykle wybitni przedstawiciele świata sportowego. W dniu dzisiejszym dokonała tego Pani Karolina Naja, która posiada nominację olimpijską na tegoroczne Igrzyska w Paryżu.

Na zakończenie wszyscy otrzymali zaproszenie do obejrzenia wystawy plastycznej - polscy olimpijczycy oczami uczniów klas III „Poznaj Mojego Patrona”, a także do udziału w quizie olimpijskim z wykorzystaniem technik informacyjno-komunikacyjnych. Koordynatorami były Panie Anna Krekora i Łucja Maślany z zespołu języków obcych.

Foto: Agata Juszkiewcz

nagłośnienie: Dariusz Izban